Nasi reporterzy

Niniejszy dział przeznaczony jest na artykuły jakie piszą nasi mali Reporterzy. Jeżeli chcesz aby właśnie Twój artykuł, lub napisany przez Twoje dziecko, znalazł się na naszej stronie - zapraszamy do kontaktu z nami w celu uzyskania bliższych informacji.

 

A oto artykuły naszych małych Reporterów:

1. Wspomnienie wakacji - Adrianna Pilawa

2. WERONIKA Luber, MICHAŁ Pielka: Fotografia cyfrowa dla zielonych  

Zacznijmy od tego, czym jest fotografia cyfrowa. Otóż samo rejestrowanie obrazu w aparatach cyfrowych polega na tym, że światło przechodząc przez szereg soczewek jest rejestrowane przez matrycę, a następnie sygnał z matrycy jest przetwarzany na pliki w formacie graficznym i zapisywany w pamięci wbudowanej, lub zewnętrznej aparatu.

Skoro wiemy już na czym, polega fotografia cyfrowa, to dowiedzmy się, co jest ważne, aby nasze zdjęcia były jak najlepsze.

1.Na początek, zajmijmy się odpowiednim dobraniem aparatu.

Do wyboru mamy trzy typy aparatów:

a)Kompakty – najtańszy wariant, obecnie jakość zdjęć robionych kompaktami jest bardzo dobra. Idealny dla amatorów, lub zaczynających swoją przygodę z fotografią. Najważniejsza rzeczą przy wyborze kompaktu jest ilość mega pikseli, zoom(przybliżenie), możliwość wyboru opcji makro/supermakro, oraz możliwość ustawień pozostałych parametrów.

b)Półlustrzanki – są to kompakty z obiektywami o dużo większych możliwościach. Posiadają większy zakres ogniskowych.

c) Lustrzanki – są to aparaty o zupełnie innej budowie niż kompakty, posiadają one lustro które opadając odsłania światłu drogę do matrycy. Mają wymienne obiektywy, oraz posiadają możliwość ręcznego ustawiania ostrości, i wszystkich innych parametrów takich jak: otwór przesłony(przepuszczalność światła), i czas naświetlania. Przy wyborze lustrzanki, kierujemy się głównie parametrami obiektywu, który jest dodany w zestawie. Możemy kupić osobno korpus(body), i obiektyw, albo zestaw (kit).  

2. Ustawienia opcji aparatu.

a) Światłoczułość(ISO) – możliwość ustawienia czułości matrycy na światło. Im jest ona wyższa, tym matryca bardziej reaguje na światło, ale na zdjęciach pojawia się szum. Jeżeli robimy zdjęcia w miejscu które jest dobrze rozświetlone, to najlepiej ustawić najmniejszą czułość.  

b) Balans bieli – początkujący fotografowie, mogą zacząć od automatycznych ustawień tych funkcji. Funkcja ta, dopiera nasycenie kolorów w zależności od światła. Można ustawić na: słoneczny, pochmurny, światło żarówki, światło świetlówki. Niektóre aparaty posiadają więcej możliwości ustawienia balansu bieli. 

c)Otwór przesłony (głębia ostrości) – Im wyższe ustawienie, tym mniejszy jest otwór w przesłonie (mniej światła), ale zwiększa się głębia ostrości. (tylko w lustrzankach). Głębia ostrości – to przedział odległości od obiektywu w którym obiekty są ostre, przy ustawieniu ostrości na daną odległość. Przykładowo przy przesłonie 5,6 gdy ustawimy ostrość na 50cm od obiektywu, to obiekty są ostre w przedziale odległości od obiektywu – 46cm do 54 cm, natomiast gdy zmienimy przesłonę na 20 to przedział ten będzie większy, ok. 35cm do 65cm. Możliwość ręcznego ustawienia tej opcji jest dostępna tylko w lustrzankach.

d) Czas naświetlania – jest to czas w którym matryca jest wystawiona na działania światła, i zbiera informacje. Na długim czasie zalecane jest użycie statywu. Możliwość ręcznego ustawienia tej opcji jest dostępna tylko w lustrzankach.

3. Skoro mamy już odpowiedni aparat, i ustawione opcje w aparacie, to zajmijmy się technikami robienia zdjęć.

a)Ostrość – aparaty kompaktowe dają nam jedynie automatyczne dopieranie ostrości (tzw.: Auto focus). Lustrzanki posiadają możliwość przełączenia się na tryb manualny, czyli ręczne ustawianie ostrości. Przy ustawieniach automatycznych aparat może sam automatycznie wybrać punkt odniesienia do ostrości, przy wykrywaniu twarzy, ten punkt automatycznie kierowany jest na twarz osoby fotografowanej. W niektórych aparatach istnieje możliwość ustawienia punktu ostrości na danym przedmiocie, lub użyć tzw.: pól autofocusu, które ustawiamy ręcznie (są to punkty które widać na podglądzie, podczas robienia zdjęć).

b)Trójpodział – robiąc zdjęcia obiektom, należy pamiętać, iż obiekt nie powinien znajdować się w centrum kadru, lecz troszkę z boku w miejscach przecięć linii trójpodziału.  

c) Tryb makro/supermakro – tryb fotografowania obiektów małych z dużą szczegółowością. W makro jest bardzo mała głębia ostrości. Większość aparatów kompaktowych posiada wbudowaną taką opcję, natomiast lustrzanki wymagają często dokupienia specjalistycznego obiektywu, lub konwertera (konwerter makro działa jak lupa).  

d) Tryb panoramy – jest to szeroki obraz krajobrazu. Istnieje możliwość zrobienia panoramy 360 stopni, czyli wszystkiego co mamy wokół siebie. Aparaty kompaktowe najczęściej posiadają automatyczną opcje panoramy, stworzoną z 3 zdjęć składowych. Panoramę możemy tworzyć z 2 lub więcej zdjęć składowych w programie graficznym.