Historia Akademii Genius

Inauguracja Akademii Genius

Inauguracja Akademii Dziecięcej „GENIUS”

Dnia 8 października 2011 odbyła się uroczysta inauguracja Akademii Dziecięcej Genius na rok 2011/2012. Została ona uwieczniona nie tylko filmem ale również i na zdjęciach – zapraszamy serdecznie do zapoznania się z materiałami pod adresem: http://genius.edu.pl/galeria.php?cid=576

Wykład I

Powietrze i ciecze w naszym otoczeniu

19 października 2011 roku studenci Akademii Dziecięcej „GENIUS” wysłuchali pierwszego programowego wykładu z fizyki, który wygłosił mgr Marek Piekarski. Zainteresowanie tematyką wykładu, który podejmował różnorodne zagadnienia obecne w codziennym niemal życiu każdego człowieka było ogromne.

Więcej o wykładzie znajduje się tutaj: http://www.genius.edu.pl/aktualnosc,20,i-wyklad-w-akademii-dzieciecej-genius.php

Wykład II

O postępowaniu bajkowych bohaterów

2 listopada 2011 roku studenci Akademii Dziecięcej „GENIUS” wysłuchali drugiego programowego wykładu, który wygłosił mgr Maciej Zastępa . Tematem wykładu było postępowanie bajkowych bohaterów, omawiane na przykładzie Czerwonego Kapturka z baśni pana Charlesa Perrault.

Więcej o wykładzie możecie przeczytać tutaj: http://www.genius.edu.pl/aktualnosc,27,ii-wyklad-w-akademii-dzieciecej-genius.php

Wykład III

Co to znaczy ładnie mówić

Tylko człowiek potrafi mówić o tym, co jest, co było i co będzie. Rozumiemy wprawdzie czasami zwierzęta, kiedy miauczą, szczekają itp. Nie możemy tego jednak nazwać mową. Zwierzęta informują nas jedynie o tym, co czują w danym momencie. Nigdy nie dowiemy się od nich, co robiły wczoraj, jakie mają plany na przyszłość.

Wykład IV

Zwyczaje i zabawy andrzejkowe

Andrzejki są nazywane dniem Świętego Andrzeja Apostoła. Święty Andrzej Apostoł był bratem Św. Piotra, a zarazem uczniem Jana Chrzciciela. Nad morzem Czarnym prowadził działalność misjonarską. Został ukrzyżowany na Peloponezie w dniu 30 listopada 30 roku. Jego krzyż był w kształcie litery X (od tego wzięła się nazwa Krzyż Świętego Andrzeja). Dzień św. Andrzeja przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Balet

Balet „Królewna Śnieżka"

Dnia 6 grudnia br. studentki i studenci Akademii Dziecięcej „GENIUS” obejrzeli spektakl baletowy „Królewna Śnieżka” w wykonaniu artystów Opery Śląskiej w Bytomiu. Autorami libretta do baletu na podstawie baśni braci Grimm są: Witold Borkowski i Stanisław Piotrowski, natomiast muzykę skomponował Bogdan Pawłowski. Impreza była bardzo udana, dzieci zachwycone, tym bardziej, że oprócz fascynujących wrażeń związanych z oglądanym baletem, otrzymały także paczki ze słodkim upominkiem od Świętego Mikołaja.

Zajęcia plastyczne

Twórczość rodzinna w perspektywie plastycznej

7 grudnia nasi mali studenci wraz ze swoimi rodzicami przygotowywali ozdoby świąteczne pod kierunkiem Pani Magdaleny Seńczuk i Dominiki Sępiół – studentek Górnośląskiej WSP. Prześliczne aniołki, cudowne choinki i niezwykłe bombki ozdobią choinki w ich domach.

Pracom towarzyszyła radość ze wspólnego przebywania razem i atmosfera przedświątecznego ciepła.

Konkurs Zostań Twarzą Górnośląskiej WSP

W dniach 15-18 marca odbyła się sesja fotograficzna na terenie Górnośląskiej WSP, podczas której wykonano zdjęcia konkursowe do corocznego konkursu fotograficznego organizowanego przez Uczelnię (www.konkurs-twarz-wsew.pl). A przy okazji zostali również uwiecznieni nasi mali Studenci Akademii.

Akcja Domek dla Ptaków

Zbuduj domek dla ptaków budując dla siebie!

Czasopismo "Journal of Ecology and Health" objęło patronat nad akcją "Budujesz dom dla siebie - zbuduj też domek dla ptaków". To proekologiczna inicjatywa mająca na celu propagowanie idei wieszania budek lęgowych dla ptaków. Projekty budek są dostępne na stronie poświęconej akcji: http://www.kbprojekt.pl/katalog.php?op=Budki_dla_ptakow

Wykład V

Fizyka bez tajemnic

11 kwietnia 2012 roku mali studenci Akademii Dziecięcej „GENIUS” oraz przedszkolaki z Wesołej, których gościliśmy wraz z opiekunkami w naszej Uczelni, mieli przyjemność zapoznać się z wykładem połączonym z aktywną prezentacją pt. „Fizyka bez tajemnic". Prowadzącym te interesujące zajęcia był mgr Marek Piekarski.

Podczas wykładów nasi Słuchacze zapoznali się z różnymi ciekawymi rzeczami: działaniem i budową wszelkiego rodzaju zegarów, telefonem sznurkowym i innymi ciekawymi przykładami praktycznego zastosowania zasad fizyki wokół nas.

Dziecko Bezpieczne na drodze

Program "Dziecko bezpieczne na drodze"

26 kwietnia 2012 przy ul. Powstańców 19 odbyły się zajęcia z programu profilaktycznego "Dziecko bezpieczne na drodze". Podczas zajęć dzieci mogły dowiedzieć się jak się bezpiecznie poruszać na drodze, zobaczyć fascynujący sprzęt policyjny i strażacki a także spotkać się z samym Sznupkiem.Dziękujemy wszystkim zainteresowanych za obecność orz zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć (http://www.genius.edu.pl/galeria.php?cid=653)!