Eksperymenty i nauka z Geniusem!

Najciekawsze fakty ze świata nauki, przyrody na naszej stronie.

Nasza encyklopedia jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla naszych studentów.

Dinozaury

Fascynujące stworzenia sprzed milionów lat wciąż pozostają dla nas wielką tajemnicą, choć z dnia na dzień coraz więcej o nich wiemy.

Naukowcy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, kiedy dokładnie pojawiły się pierwsze dinozaury. Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 200-220 milionów lat. Dinozaury wymarły ponad 60 milionów lat temu a przyczyna ich śmierci do dzisiaj nie jest znana. Według znalezisk możemy stwierdzić, że dinozaury żyły na terenie wszystkich siedmiu kontynentach - znaleziono ich ślady nawet na Antarktydzie.

Fakt ten, w połączeniu z ogromnym zróżnicowaniem gatunków dinozaurów, ich około 150-milionową egzystencją na Ziemi i tajemniczą śmiercią, czyni z nich najbardziej tajemnicze i fascynujące stworzenia, jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie.

Delfiny

Pierwsze ślady delfinów odnaleziono w północnej Norwegii.

Nie wszyscy wiedzą, że delfiny – jak my ludzie – były kiedyś ssakami lądowymi, przypominały z wyglądu dzisiejsze wilki, jednak spokrewnione były bardziej z krowami. Około 50 mln lat temu protoplaści delfinów zaczęli poszukiwać pożywienia na bagnach i przy ujściach rzek, chęć zajęcia głębszych wód wymusiła na nich kolejne zmiany ewolucyjne, tak więc zwierzęta te stały się na powrót zwierzętami wodnymi.

 

Tajemnice oczu…

Małe dzieci widzą do góry nogami, bo soczewka w oku odwraca obraz. U osoby dorosłej dzieje się to samo, ale mózg "wie", że musi rejestrowany obraz odwrócić, by był "prawidłowy". U dziecka mózg musi się tego dopiero nauczyć. Wydaje się, że dziecko widzi już prawidłowo około 3-4 miesiąca życia.

 

Skąd się wziął Dzień Dziecka?

Niemal w każdym państwie obchodzony jest Dzień Dziecka. Jednak zarówno data, jak i sposoby świętowania są różne. Wpływ na to ma tradycja narodowa, kultura, religia, a nawet polityka. Początki sięgają 1924 roku. Wówczas na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom reprezentowana przez przedstawicieli ponad 50 krajów Liga Narodów podjęła w Genewie uchwałę zwaną "Deklaracją Praw Dziecka", uznająca dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa, którym należy się wszystko, co najlepsze, a w szczególności prawo do życia, ochrony i pomocy.

Trójkąt Bermudzki

Legendarny, tajemniczy, groźny i niewyjaśniony. To tutaj doszło do wielu mniej lub bardziej niezwykłych zdarzeń. Zaginięcia, tajemnicze wypadki i awarie - wszystkie te zdarzenia miały wielokrotnie miejsce w obszarze tzw. Trójkąta Bermudzkiego - strefy, która uchodzi za jedną z najbardziej tajemniczych na Ziemi. Liczba zaginionych bez śladu statków, których zniknięcia odnotowywano w tym regionie już w XIX w. oraz samolotów, idzie dziś w setki. Szacuje się też, że oceaniczne odmęty pochłonęły na tym obszarze ponad dwa tysiące istnień ludzkich. Większość pilotów i marynarzy na samo hasło "Trójkąt Bermudzki" oblewa się zimnym potem. I choć nie wszyscy wierzą w nadnaturalny charakter tych zdarzeń, to jednak nie sposób im zaprzeczyć. Historie tych zdarzeń, obudowane medialnie i marketingowo, są zapewne źródłem utrzymania wielu rodzin. Zdarzenia te uważa się za owiane tajemnicą; mówi się o czynnikach o charakterze paranormalnym bądź też inspirowanych przez siły pochodzące z obcych cywilizacji.

Jak powstały planety?

Ziemia jest jedną z planet w układzie słonecznym, wśród nich znajdują się: Jowisz, Saturn, Mars, Wenus, Neptun oraz Pluton. Jak doszło do utworzenia się tych planet? Jest wiele niejasności dotyczących powstania całej rodziny planet wokół Słońca. Nie jest również pewne czy jakie inne gwiazdy mają własne układy planetarne

Jak powstają gwiazdy?

Gwiazda powstaje z obłoku międzygwiazdowego, składającego się z pyłu i gazu. Przestrzeń międzygwiazdowa wewnątrz galaktyki składa się z wodoru w postaci atomowej, jedną czwartą masy stanowi hel, a pozostałe atomy i pył stanowią mniej niż 1% masy. W obszarach zagęszczenia następuje łączenie się atomów wodorów w molekuły, w wyniku czego powstaje obłok molekularny.

Hominidy

to inaczej "człowiekowate". Są to ni mniej ni więcej tylko praprzodki człowieka. Zaliczamy do nich: Australopiteki, homo – formy kopalne i rodzaj, homo z gatunkiem sapiens (człowiek myślący, nie mylić z sapiącym). Gatunki wykazujące dużą inteligencję, skłonność do przyjmowania spionizowanej, dwunożnej postawy oraz zdolność do wytwarzania i używania narzędzi.

Przykładowe doświadczenia

Prawa natury działają wokół nas każdego dnia a jednak traktujemy je jak rzecz codzienną, nie zdając sobie sprawy jak czasem skomplikowane to są zjawiska. Można je jednak w łatwy sposób sprawdzić za pomocą doświadczeń, które można przeprowadzić korzystając z prostych przyrządów, np.: słomki do picia, butelki plastikowej, szklanek, papieru.

Najpoteżniejsze zjawiska od Wielkiego Wybuchu

Wszystko zaczęło się tak, jak w filmie z James’em Bond’em. W latach 60-tych, latach zimnej wojny, Stany Zjednoczone wystrzeliły serię satelitów rejestrujących promieniowanie gamma, chcąc monitorować stan przestrzegania przez Związek Radziecki traktatu zakazującego testów nuklearnych [Nuclear Test Ban Treaty], który to traktat zakazywał testów nuklearnych w atmosferze, pod wodą oraz w przestrzeni. Nie wykryto, na szczęście, żadnych eksplozji w ziemskiej atmosferze.
 

Fale elektromagnetyczne i towarzyszące im zjawiska

Falę elektromagnetyczną można traktować jako przenoszenie drgań pola elektromagnetycznego od jednego punktu przestrzeni do drugiego. Są one falami poprzecznymi, i można je podzielić na fale płaskie i kuliste (Herman, Kalestyński, Widomski: 1984, s. 374). Charakterystyczną cechą fal elektromagnetycznych jest ich możliwość przemieszczania się w próżni, czym w zasadniczy sposób różnią się od fal mechanicznych, które mogą się rozchodzić jedynie w ośrodkach sprężystych. Różni je od nich także olbrzymia prędkość, z jaką się poruszają.

Światło

Światło – pojęcie to ma inne znaczenie potoczne, a inne w nauce. W nauce pojęcie światła jest jednak szersze (używa się pojęcia promieniowanie optyczne), gdyż nie tylko światło widzialne, ale i sąsiednie zakresy, czyli ultrafiolet i podczerwień można obserwować i mierzyć korzystając z podobnego zestawu przyrządów, a wyniki tych badań można opracowywać korzystając z tych samych praw fizyki.
 
 

Widma fal elektromagnetycznych

WIDMO jest to zarejestrowany obraz promieniowania, które zostało wyemitowane albo weszło w kontakt z analizowaną substancją i zostało przez nią odbite lub przepuszczone. Widma możemy otrzymać za pomocą siatki dyfrakcyjnej albo pryzmatu.

Zastosowanie widm fal elektromagnetycznych

Promieniowanie elektromagnetyczne dzieliny na: ultrafioletowe,podczerwone, rentgenowskie, mikrofale, radiowe, fale widzialne. Każde z rodzajów promieniowania ma duży wpływ na życie wokół nad i na nas samych.
 
 

Dlaczego w muszlach słychać szum morza ?

Muszla to pewien rodzaj rezonatora. Dźwięki z otoczenia - na przykład lekki podmuch wiatru - wprawiają w drgania powietrze w jej wnętrzu. W ten sposób odgłosy z zewnątrz ulegają wzmocnieniu a następnie odbiciu. Każda muszla korzysta przy tym z własnej częstotliwości, a więc ma własną wysokość dźwięku, na której powietrze drga najsilniej - podobnie jak w instrumencie muzycznym. Błędna jest zatem opinia, że przykładając do ucha morską muszlę, słyszymy szum morza, bo ten sam dźwięk rozbrzmiewa w muszli nie tylko na plaży a także na przykład i w sklepie.

Kto pierwszy opatentował taki wynalazek jak telefon?

W 1876 roku Graham Bell opatentował telefon jako swój wynalazek. Bell oparł działanie swego telefonu o mikrofon elektromagnetyczny, który zamieniał głos w sygnały elektryczne, które przesyłane kablem docierały do drugiego aparatu, gdzie były z kolei przetwarzane na dźwięki mowy przez taki sam mikrofon.
 
 

Co mają wspólnego balony i chińskie latawce w kształcie smoka?

W istocie, wynalazek balonu (podobnie zresztą jak niemal każdy wynalazek) ma długą historię. Najdawniejszych jej wątków można by się doszukiwać w średniowiecznych Chinach. Tam to zastosowano po raz pierwszy ogrzane powietrze do zmniejszenia ciężaru latawców, wypuszczanych podczas uroczystości. Latawce te budowano w kształcie smoków. W ich otwarte paszcze wkładano pochodnie, aby w ten sposób ogrzać znajdujące się wewnątrz powietrze.